yağlı saçlarYağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı? Yağlı Saçlar İçin Şampuan. Yağlı saçlar için şampuan, Yağlı saçlar için şampuan, iyi Yağlı saçlar için şampuan, ladia Yağlı saçlar için şampuan, rojea Yağlı saçlar için şampuan, Yağlı saçlar için şampuan önerileriniz, Yağlı saçlar için hangi şampuan. Bilindiği gibi tüm şampuanlar saçları ve saç derisini temizlemek için kullanılır. Şampuanlar saç yapısını koruyarak saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlarlar. Kişiler şampuan seçerken saç derisinin özelliklerine göre yağlı/yağsız saçlar için olanını tercih etmelidir.

Yağlı saçlar, saçlarınıza uygun olan bir şampuan ile belli aralıklarla yıkanmalıdır. Ama çok sık saç yıkamakta saçlarınızı yıpratacaktır.

Yağlı saçların nasıl yıkanması gerektiğinden bahsedecek olursak;

Yağlı saçları ilk olarak ıslatıp ardından saçları yıkamak uzmanların tavsiye ettiği bir yöntem kesinlikle değildir.

 • Yağ ve su birbirleri ile karışamazlar. Bunun için yağlı saçları ıslatmadan şampuanı direk olarak yağlı saça uygulayıp ovaladıktan sonra saçları biraz ıslatıp iyi köpürtmek ve ardından saçı bol su ile durulamak uzmanların tavsiye ettiği saç yıkama şeklidir.
 • Bu yöntem ile saçlarınızı yıkarsanız saçlarınızın yağlanmasının geciktiğini fark edeceksiniz.

Yağlı Saçlar için gerekli işlemler aşağıda yer almaktadır.

Yağ şampuanı, kuru saçlar için

 • 2 yemek kaşığı dolusu, susam yağı, bademyağı veya ayçiçeği yağı ve 34 yemek kaşığı dolusu nohut unu hazırlanır. Saçlar yıkanmadan önce, seçilen yağ ile masaj yapılır. Sonra, artan yağ ile nohut unu, belki biraz da sıcak su eklenerek, akışkan bir lapa haline getirilir. Bu lapa ile saçlar şampuanlanır ve iyice durulanır.

Lavanta şampuanı, tüm saç tipleri için

 • 100 ml hazır bitkisel şampuana 4 damla lavanta ve 4 damla ökaliptus yağı eklenir ve çok iyi karıştırılır.

Limon şampuanı, yağlı saçlar için

 • 5 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırganotu yaprağı yarım litre soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu arada, 1 limonun suyu sıkılır. Ayrıca 2 yumurta sarısı çalkalanır. Limon suyu, yumurta sarısı, 5 damla limon yağı ve 1 tatlı kaşığı dolusu hazır bitkisel şampuan, ısırganotu çayına eklenerek karıştırılır. Saçlar bu şampuanla yıkanır ve iyice durulanır.

Yağ friksiyonları

 • Yağ friksiyonları her saç tipi için yararlıdır, ama özellikle hırpalanmış ve kuru saçlar, uçlarına kadar bu bakımdan yararlanırlar. Şifalı bitki çayları ile birlikte de kullanılabilen değerli bitki yağları, saçlara canlılık, esneklik ve parlaklık kazandırır, zararlı çevresel etkilerden korur, perma, çok sıcak fön çekme ve sürekli boyanın olumsuz etkilerine karşı dayanıklılık kazandırır.

Yağ friksiyonu, kuru ve hırpalanmış saçlar için

 • 25 ml bademyağı(veya kabak çekirdeği yağı) ve 25 ml zeytinyağı karıştırılır ve saçlara friksiyon yapılır. Daha sonra saçlar bir havlu ile örtülerek, birkaç saat veya gece boyunca etkilemeye bırakılır.

Etkili yağ kürü, çok hırpalanmış saçlar için

 • 40 ml hintyağı ve 20 ml soya yağı bir cam şişede veya kavanozda iyice karıştırılır. 2’şer tatlı kaşığı dolusu ısırganotu, biberiye ve kekik eklenir. Çok iyi çalkalanarak 2 gün bekletildikten sonra süzülür. Bu yağ saçlara emdirilir ve 40 dakika etkilemeye bırakılır.

Yağ friksiyonu, yapısal zarar görmüş saçlar için(örneğin, boya veya perma sırasında)

 • 40 ml tatlı badem yağı ve 20 ml hintyağı karıştırılarak saçlara ve özellikle de saç uçlarına iyice yedirilir. Bir saat süreyle etkilemeye bırakılır.

Yağ friksiyonu, kepeğe karşı

 • 10 damla ökaliptus yağı, 15 damla biberiye yağı ve 50 ml jojoba yağı, sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve kafa derisine ve saçlara yedirilir.

Yağ friksiyonu, yağlı saçlar için

 • 12 damla bergamot yağı(turunç kabuğu yağı), 13 damla lavanta yağı ve 50 ml jojoba yağı, sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve saçlara yedirilir.

Durulama suları – Hızlı ve etkili

 • Yıkamadan sonraki durulama suları, özellikle yağlı ve kepekli saçlarda mucizeler yaratabilir. Kuru veya kaşıntılı kafa derisi de, bitkisel katkılı durulamalarla veya elma sirkesi ile rahatlatılabilir. Durulamalar, yıkanmadan sonra uygulanır ve saçlar artık başka bir biçimde yıkanmaz.

Sirke durulaması, parlaklık ve esneklik kazandırmak için

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 5 damla hintyağı, 12 litre sıcak suya karıştırılır. Saçlar bu suyla durulanır ve kafa derisine masaj yapılır.

Limon durulaması, yağlı saçlar için

 • 1 limonun ince rendelenmiş kabuğu ve 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ıhlamur, yarım litre suya eklenir ve kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. 8 limonun suyu ile birlikte, hepsi bir şişeye veya kavanoza aktarılır ve çalkalanarak 2 gün bekletilir. Saçlar yıkandıktan sonra, 1 litre ılık durulama suyuna, şişedeki sıvının 1/8 bölümü eklenir.

Isırganotu durulaması, kafa derisi kaşıntısına karşı

 • ¼ litre elma sirkesi kaynama derecesine kadar ısıtılır(ama kaynatılmaz) ve içine 1 avuç dolusu ısırganotu yaprağı eklenir. 15 dakika demlendikten sonra süzülür, saçlar durulanır ve kafa derisine masaj yapılır.

Bitki durulaması, kepeğe karşı

 • 2 bardak dolusu kaynar derecedeki suya 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış hindiba çiçeği(sarı saçlara), veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırganotu yaprağı(kumraldan esmere kadar) eklenir ve soğuyana kadar demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür, saçlar durulanırken, kafa derisine de hafif masaj yapılır.

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı? Yağlı Saçlar İçin Şampuan