siyah noktalar

Yüzümüzde her zaman oluşan siyah noktalar ve sivilceleri eğer tırnaklarımız ile sıkıp kurtulmaya çalışıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz demektir..

Şimdi sizlere siyah nokta ve sivilcelerden kurtulma yöntemlerini anlatıcam.

Tıbbî adı akne olan sivilce, gençlerde ergenlik döneminde meydana gelir ve bir kabus olur onlar için.

Çok sık rastlanan cilt problemlerinden biridir sivilce. Genellikle yanaklarda, alın bölgesinde ve sırtta pluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığıdır.. Uzmanlar yüzümüzde çıkan siyah noktaların, sivilcelerin habercisi olduğunu söylüyorlar.

Sivilcelerin temiz olmayan ciltlerde görüldüğünü söyleyen uzmanlar, cilt temizliğine önem vermek gerektiğini söylüyorlar.

Uzmanlar, siyah noktaların cildin altında oluşan yağ ve kir tabakalarının bir sembölü olduğunu söylüyorlar.

Ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görülen sivilcelerin, cilt temizliği ile önüne geçilebilir.

Siyah noktaların cildimizden mutlaka temizlenmesi gerekiyor.Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcelerin habersizidır. Yani siyah nokta yoksa eğer, sivilcede yok demektir.

Bazı ciltler sivilcelenmeye meyilli olurlar. Bu ciltlere tonik yardımıyla günlük olarak temizlenmeli, yüzünde ki siyah nokta olanların da bunlara buhar banyosu yapması gerekiyor.

Siyah noktalar kesinlikle tırnak ile sıkılmamalıdır. Ciltlerinde siyah noktalar olan kişiler yüzlerine günde 10 dakika buhar banyosu yapmaları yararlı olucaktır.

Buhar banyosundan sonra siyah noktalar el değmeden kulak temizleyicisi yardımıyla temizlenmesi gerekiyor. Eğer cilt üstünde çok fazla sayıda siyah nokta yer alıyorsa eğer bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Sivilce oluşumunun doğru bir bakım yöntemiyle önüne geçilebilir. Sivilce cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkadığında sivilceler ortaya çıkar.

Yağ bezleri, sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözeneklerin kapanmasına yol açar. Gözeneklerin tıkanması ile sivilceler oluşmaya başlar.

Bu ilk aşamadan sonra gözenekler zamanla genişleyerek siyah noktaları oluşturur, bu alanlara kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikmesiyle sivilceler meydana gelir.

Akne konusunda en çok bilmeniz gerekenler

  • Akne olan ciltlerde pH dengesi bozulduğu için mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerini edinip kullanmanız gerekmektedir..
  • Sabun şeklinde olan temizleyiciler, siyah noktaların yok olmasını değil daha fazla oluşmasına neden olur. Bu nedenle jel kıvamında ki ürünleri kullanmayınız.
  • Kaşınan ya da tırnak yardımıyla sıkılan sivilceler cildimizde kalıcı izler bırakabilir.
  • Yüz hatlarında akne olan erkekler jilet yerine daha çok traş makinesini tercih etmelidirler.
  • Akne cilde, yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur?