otomatik vitesOtomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır? Nasıl Sürülür? Otomatik vites araba kullanmak her zaman daha rahat ve daha konforludur. Peki nedir bu otomatik vites otomobiller, nasıl kullanır, kimler kullanmalıdır… Otomatik vites araba çeşitlerine bakıldığında tam otomatik şanzımanlı araçlar var. Yarı otomatik şanzımanlı araçlar var. Bunların esasında amatör kullanıcılar için çok farkları yok. Tam şanzımanlılarda viteslerin geçiş aralıkları yani büyütme ve küçültme aralıkları bizim fark etmeyeceğimiz düzeydedir. Yarı şanzımanlılarda ise vites değiştirirken geçen zaman aralıklarını sürücüler hisseder. Otomatik şanzımanlı araçları herkes tercih edebilir. Ve kullanan çok rahat eder. Özellikle de yoğun trafikte. Bilhassa debriyaj pedalından bacakları kas yapmaktan kurtarıyor. Bayanlar için avantaj oluyor. Bayanlara özellikle tavsiye ediliyor. Şehir içindeki trafik stresinden bir nevi kurtulmak isteyen herkese otomatik şanzımanlı araçlar tavsiye ediliyor.

 • Otomatik vites arabaların kontrolü üzerindeki işaretler, harfler ve rakamların anlamını biliyor musunuz. P harfi park demek. Durduğumuz zaman, park ettiğimizde mutlaka P de bırakın aracı. Sonra R vardır. Yani geri vites (reverse) anlamındadır. D sürüş (drive) demektir. N harfi boş (no gear) demektir. Bazı araçlarda L vardır. L ağır devir (low) demektir. Bunların yanı sıra konuşulması gereken en önemli konulardan bir tanesi rakamların neden oraya konulduğu, neden kısıtlayıcı viteslerin konmasıyla ilgilidir. 1 olması, 2 olması, 3 olması, bu birle kalkılacak, sonra ikiye, üçe alınacak anlamında değildir. Yokuş aşağı inerken motorun kompresyon gücünden yararlanmak, yani aracı yavaşlatmanın sadece frenlere bırakılmaması amacıyla konulmuştur.

Otomotivde “trafiğin sıkışık olduğu illerde” otomatik vites tercih ediliyor. Peki kullanmayı biliyor muyuz ?

 • Otomatik vitesli araç kullanımı her geçen gün artıyor. Artık satılan her dört araçtan biri otomatik vitesli. Peki otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Artışta trafik yoğunluğu konforlu kullanım ve kadınların rolü büyük…

 • Bazıları otomatik vitesin otomobil kullanma keyfini yok ettiğini söylese de rakamlar alışkanlıkların çabuk değiştiğini gösteriyor. Türkiye’de 10 yıl öncesine kadar sadece lüks otomobiller ve yurtdışından gelen ithal otomobillerin bazılarında olan otomatik şanzıman kullanımı hızla artıyor. Öyle ki trafikteki her 100 aracın 26′sı artık otomatik vitesli.
 • Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre toplam pazarda 2007 Ekim sonu itibarıyla otomatik şanzımanlı araç satışı 2006 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5 arttı. En yüksek artış yüzde 35′lik artışla C segmenti (orta segment) araçlarda görüldü. Aynı dönemde tüm segmentler içindeki otomatik vitesli araç satışlarının payı da yüzde 21′den yüzde 26′ya yükseldi. Yine rapordaki bilgilere göre otomatik şanzımanlı araçların toplam satışlardan aldığı pay hızla artıyor.

Dizel de böyle başlamıştı

 • Türkiye’de öyle alışkanlıklar değişiyor ki sektör yetkilileri bile şaşırıp kalıyor. Örneğin dizel otomobil kullanımı 5 yıl öncesine kadar yüzde 3-5 arasında değişirken son verilere göre bu oran yüzde 50′yi geçti. Şimdi aynı moda otomatik viteste yaşanıyor. Sanıldığının aksine otomatik vites yakıt tüketimini eskisi kadar yükseltmiyor ve performanstan taviz vermiyor. Bu özellikler İstanbul’un yoğun trafiğiyle birleşince otomatik viteste patlama yaşanıyor. Ancak otomatik şanzımanlı araçların fiyatı manuel şanzımanlı araçlara göre 2-5 bin YTL daha fazla oluyor.

Honda 4 yıldır şampiyon

 • Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan Honda’nın en çok otomatik vites satan şirket olduğunu söylüyor. Geçen yıl satılan toplam 319 bin binek aracın 80 bininin yani yüzde 21′inin otomatik vitesli olduğunu belirten Karaarslan “Honda 11 bin 250 adetle yüzde 14 pazar payıyla birinci olmuştu. Bu yıl ocak-ekim arasında 66 bin 931 adet otomatik vites araç satıldı. Bu rakam toplam 256 binlik satışın yüzde 26′sına denk geliyor. Honda olarak bu yıl otomatik viteste pazar payımızı 10 bin 770 adetle yüzde 16′ya çıkardık. Böylece son dört yılın şampiyonu unvanımızı sürdürüyoruz.” dedi.
 • Ümit Karaarslan bu artışın en büyük nedeninin artan trafik sıkışıklığında sağlanan rahatlık ve şehir içi sürüş konforu olduğunu söylüyor. Karaarslan’a göre artık vites değişimleri eskisi gibi belirgin değil ve sarsıntı yapmıyor. Kullanıcı vitesin değiştiğini anlayamıyor. Karaarslan Honda’nın ‘Hondamatik’ sistemiyle otomatik vitesten kaynaklanan yakıt tüketimindeki artışın yüzde 12 olduğunu belirtiyor.
 • Honda Türkiye’nin sattığı ciplerin tamamını otomatik vitesle alıcı buluyor. Civic ve Jazz modellerinde otomatik vitesli modellerin satış oranı yüzde 70. Karaarslan Jazz’ın müşterilerinin yüzde 70′inin de kadın olduğunu hatırlatarak kadınların rolünün büyük olduğunu ifade ediyor.

Otomatik Sorento cipte lider

 • Otomatik vitesli araçların artışında cip satışındaki artış da etkili oluyor. Kia’nın 2006 yılı ocak-ekim döneminde yüzde 41′ini oluşturan otomatik vitesli modeller bu yıl yüzde 44′e yükseldi. Bu yüksek oranda Kia’nın başarılı SUV (spor amaçlı aktivite) araçları Sorento ve Sportage’ın büyük etkisi oldu. 2007′nin ilk 10 ayında 18 bin 196 adede ulaşan SUV pazarında Sorento ve Sportage modelleri toplam 4 bin adetle yüzde 22.5 pazar payına sahip. 2007 Ocak-Ekim dönemi itibarıyla 2 bin 555 adet satılan Sorento yüzde 14′lük pazar payıyla sınıfındaki liderliğini koruyor. Kia’nın ciplerinin tamamının otomatik vitesli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.
 • Öte yandan Kia yarından itibaren geçerli olan kampanyayla binek ve ticari modellerinde 4 bin YTL’ye varan indirimler uyguluyor. Ayrıca tüm modeller için peşinatsız kredi ve yüzde 1.28 faiz oranı var.

Otomatik vitesin de kuralları var

 • Otomatik şanzımanlı araçta en iyi performansı elde etmek ve masraf çıkarmamak için öneriler şöyle:
 • Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan başka bir konuma getirilmemeli.
 • Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalı. Aksi takdirde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.
 • Geri vites (R) konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmeli.
 • Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalı.
 • Otomatik şanzımalı araçlarda motor çalışmadığında kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
 • Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalı. Aksi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara neden olur.
 • L konumundaki sürüşlerde 50 Km’nin üstündeki hızlara çıkılmamalı.

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır? Nasıl Sürülür?