gdoGDO’nun Zararları Nelerdir? ve GDO Nedir?.Uzun süredir haberlerde kullanılan GDO kelimesinin çoğu kişi ne olduğu öğrendi.Peki bu GDO’lu bitkilerin zararları nelerdir?Ne gibi yan etkileri var?Nasıl GDO oldugu anlaşılı bir bitki.Bunların hepsini sizlere yazımızda anlatmaya çalışıcaz.Türk insanını tedirgen etmek için elinden geleni yapan basın mensuplarınıda ayrıca tebrik etmedende geçemicem. GDO isminde de anlaşılıcağı gibi Genleri Değiştirilmiş Organizma denilmektedir.Peki neden genleri ile oynanmış organizmalar yapılmaya başlandı?Sıcak ve soğuklarda böceklere ve virüslere karşı daha dirençli olunmasını sağlamak.Tamam anladık hoş güzel, böcekler ve virüsler zararlı diyelim.Peki ya bu genleriyle oynanmış organizmalar zararlı değil mi arkadaş?Bana sorarsanız haddiden fazla zararlıdır.GDO zararları ile ilgili olarak daha fazla bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Eğer bunun direnç gösterdiği şeyler doğanın bir parçası ise ve bu o parçaları yok ediyorsa bence doğaya bir hayli zarar veriyor demektir.Ayrıca bu GDO ların en ilginç yanlarından biriside bunların denemelerinin 3. sınıf ülkelerde deneniyor olması.Bu ürünü kullanan kişilerin hem allerjileri artıyor hemde antibiyotiğe karşı dirençleri artıyor. Bunun sonucunda ise rahatsızlanmamak elde değil. Bağırsağımızda bulunan bakterilerde de genetik değişime yol açtığı için kısaca GDO şu anlık zararlı. Sizlere kullanmamanızı tavsiye ederim.

Ayrıca daha önceden fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda farelerin üreme organlarının küçüldüğü gözlemlenmiştir. Her ne kadar insanlar üzerinde göstericeği olumsuz etkiler henüz belli olmasada hayvanlar üzerinde yaratmış olduğu etkiler bilinmektedir.Türkiyede şuanda raflarda yer alan 900 adet üründe GDO maddesi yer almaktadır.

Peki Bu GDO Ürünleri Hangileridir?
Şuan için bu sorunun cevabını vermek zor olsada genelde hazır ürünlerde yer alıyor bu madde.Pizza, soya yağı, sucuk, salam, sosis, köfte, pizza, hamburger gibi kırmızı etli ürünler ve et suyu tabletlerinde, soya etli kıyma, soya unu, fındık, fıstık ezmesi, süt tozu, kozmetik sanayiinde, hayvan yemlerinde, mısır ise; mısırdan elde edilen nişasta bazlı tatlandırıcılarda, mısır yağında, bebek mamalarında, hazır çorbalarda ve yine hayvan yeminde kullanılıyor.

Google Arama:

GDO’nun Zararları Nelerdir? ve GDO Nedir?

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

GDO’nun Zararları Nelerdir? ve GDO Nedir?