enerjiEnerji Tasarruf Haftası İle İlgili Yazılar Sözler. Güzel sözler ile ilgili olarak bir site olmamız nedeniyle Enerji Tasarruf Haftası ile ilgili yazıları sitemizde yayınlamamız gerektiği düşüncesindeyim. Enerji günlük yaşamımızda vazgeçemiceğimiz bir yaşam kaynağıdır. Bu kadar önemli olan bir ihtiyacımızın bilinçsizce tüketilmesi belkide gelecekte bizlere çok büyük sorunlar çıkartıcaktır. Günlük hayatımız içerisinde kullandığımız birçok elektronik eşya bildiğiniz gibi enerji ile çalışıyor. Evlerimizde, okullarda, işyerlerimizde, fabrikalarda, hastanelerde vs.. bir çok yerden enerji kullanılmaktadır. Düşünki bu enerji bir süre sonra artık yok. İşler ne kadar aksıcaktır düşünmek bile istemiyorum gerçekten. Ancak birçok kişi bu enerjiyi bilinçsizce kullandığından dolayı geleceğimiz tehlike altına girmektedir. Bu yüzden artık bu tür kaynakların kullanımında son derece bilinçli ve dikkatli olmak gerekmektedir.

  • Başlıca enerji kaynaklarımız; elektrik, su, güneş, kömür ve petroldür. Bu enerji kaynaklarından elektriği kendimiz üretiyoruz. Güneş ışığından ve sularımızdan doğal enerji olarak yararlanıyoruz. Yalnız petrol ülkemizde yeterince çıkmadığı için petrolün yarısını dışarıdan alıyoruz. Son yıllarda kömür rezervlerimizin azalması sebebi ile onu da dışarıdan ithal etmeye başladık. Bütün bu enerji alımları, ekonomimiz için ağır bir yüktür. Dış satım gelirimizin büyük bir bölümü petrol alımına harcanıyor. Ulusal ekonomimizin düzelmesi için enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Enerjinin yetersizliği, üretimin düşmesini, yurt ekonomisini ve günlük yaşantımızı etkilemektedir.
  • Enerjide tutum, sınırlı enerji kaynağının en verimli biçimde kullanımıdır. Gereksiz enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılmasıdır. Enerjide tutum aynı işi daha az enerji ile yapmaktır. Enerji Tutum Haftası içinde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Evimizde boşa yanan lambaları söndürmeyi unutmayalım. Bozuk musluklarımızı onaralım. Suyumuzun boşa akmasını önleyelim, izlemediğimiz program süresince televizyonu ve radyoyu kapatalım. Kışın pencere yalıtımlarına daha çok özen gösterelim. Enerji tasarrufu konusunda öğrendiklerimizi, dinlediklerimizi ömür boyu uygulayalım ve karlı çıkalım.

Google Arama:

Enerji Tasarruf Haftası İle İlgili Yazılar Sözler

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

Enerji Tasarruf Haftası İle İlgili Yazılar Sözler