öss2010 Öss Sistemi Hakkında Bilgiler.Sizlerde biliyorsunuz YÖK bu yıl içerisinde yeni bir ÖSS Sistemi çıkardı.Ve bu yeni sistem ile 195 dakikalık tek sınav sistemi kaldırılıyor.2010 yılında yapılıcak olan yeni sistemle iki ayrı sınav yapılıcak.İkinci sınavdada 4 Ayrı Test ve 1 Yabancı Dil Sınavı yapılıcak.Gazetelerden okuduğum haberlere göre, 2010 yılında ÖSS sınavında yapılıcak olan köklü değişiklikler konusunda önerilen sistemin ayrıntıları tam olarak netleşmeye başlıyor.Artık yeni sistemle öğrencilerin kaderlerini 195 dakikalık tek bir sınav belirlemicek.Öğrencilere yapılıcak olan temel sınavın doşında 2 haftaya yayılan 4 farklı testleriyle karşılaşıcaklar.Çözmüş oldukları testlere göre bölümlerine yerleştirilicekler.Daha fazla bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

  • Bir kaç gün önce YÖK Genel Kurulundada ele alınan 2010 ÖSS Sistemi, Nisan ve Haziran aylarında olmak üzere iki aşamalı olarak sınava giricekler.Nisan ayında yapılıcak olan sınavda temel bilgilerin yer aldığı bir sınav olucak.Bu sınavda barajı gecen adaylar Haziran ayında yapılıcak olan sınava girme hakkı kazanmış olucaklar.

Benim okuduklarımdan anladıklarım bunlar arkadaşlar.

YÖK’ün Yeni ÖSS Sistemi Hakkındaki Düşünceleri Şu Şekilde;

  • Nisan’daki sınavda öğrencilere basit düzeyde Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji soruları yöneltilecek.
  • Haziran’da 2 haftaya yayılan 4 farklı ders testi öğrencilere uygulanacak. Bu testler; ‘Matematik’, ‘Edebiyat’, ‘Fen’ ve ‘Sosyal’ testlerinden oluşacak.
  • Matematik okumak isteyenlerin sadece bu teste girmesi yetecek. Fakülteler hangi testlere göre öğrenci alacağını açıklayacak.
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen bir öğrenci ‘Matematik’ ve ‘Fen’ testini çözecek. Fen testi içinde yer alan ‘Biyoloji’ sorularının standart sapmaları da farklı hesaplanacağından ‘Biyoloji’ sorularının önemi artacak.
  • Yabancı Dil bölümlerinde okumak isteyenler 2 haftalık sınavın haricinde 3′üncü hafta ayrı bir Yabancı Dil Sınavı’na girecek.Meslek lisesi öğrencileri de genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava girecek. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulları’na sınavsız geçiş hakkı kaldırılacağından meslek liseliler ‘Temel’ düzeydeki sınavın ardından puanlarına göre 2 yıllık fakültelere de yönelebilecek.
  • 4 yıllığa gitmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin önü de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun oldukları alan dışında istedikleri bölümlere yerleşebilecek.
  • Örneğin, bir teknik lise makine, motor gibi bölüm öğrencisi, 2 yıllık okumak isterse sadece ‘Temel’ düzey sınavına girip üniversiteye yerleşebilecek. 4 yıllık bölüme gitmek isterse 2′nci aşama sınava girecek. Hangi bölümü okumak istiyorsa o bölümle ilgili belirlenen testi çözecek. İsterse 4 testi de çözüp bölüm hakkını artıracak. İmam hatip lisesi öğrencileri de istedikleri bölüme istedikleri testi alarak gitme hakkına sahip olacak. 28 Şubat öncesi dönemde imam hatip öğrencilerinin de arasında olduğu meslek lisesi öğrencileri istedikleri alanlarda tercih yapabiliyordu.

Google Arama:

2010 Öss Sistemi Hakkında Bilgiler

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

2010 Öss Sistemi Hakkında Bilgiler