zam2010 Asgari Ücret Zammı ve Miktarı. Az önce haberleri izlerken gözüme çarptı 2010 Asgari Ücret Zammı belirlendi. Sanıtım Asgari Ücret 34 TL civarında bir artış gösterdi. AKP Hükümetinin 2010 yılı ekonomik program toplantısında asgari ücrete 6 aylık dönemler halinde 3 + 3 zam yapılmasına karar verdi. Yapılan bu zam ile birlikte halen asgari geçim indirimi dahil 546 TL olan net asgari ücret yılbaşından sonra yaklaşık 15 TL civarında bir artış göstericek. Tabi bu duruma birçok sendika karşı çıkıyor. Gecen yıl bildiğiniz gibi asgari ücrete ilk dönem % 4 ikinci dönemde ise % 5 lik bir zam yapılmıştı. Ama bu yıl o kadar bir zam oranı çıkmadı toplantılardan. Birçok kişinin alacağı asgari ücret zammına karar verecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 İşçi, 5 İşveren ve 5 Hükümet görevlisinden oluşmaktadır.

  • Bu komisyonda işçi tarfını Türk-iş, işveren tarafını TİSK, hükümet ise Çalışma Bakanlığı, Hazine, DPT ve TÜİK yetkilileride yer alıyor. Fakat Türk-İş, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in ilk toplantıya katılmamasını protesto ederek yapılıcak olan hiçbir toplantıya katılmama kararı aldı. Yapılıcak olan tüm toplantılara Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlık etmektedir. Aynı zamanda en az 10 üyenin katılımıyla toplanabilen komisyon, oyçokluğu ile karar vermektedir. Asgari Ücret 16 yaşından büyükler ve küçükler için ayrı ayrı tespit edilmektedir.

Asgari ücret

  • İşverenin daha düşük bir ücret uygulamasını önlemek amacıyla en az iki yılda bir ‘koruma ücreti’ olarak tespit ediliyor. Asgari ücretteki artış, sigorta primlerinden asgari geçim indirimine, idari para cezalarından istihdam maliyetine kadar birçok unsuru etkiliyor. Sanayicinin en önemli maliyet kalemini oluşturuyor. Halen asgari geçim indirimi dahil net 546 TL lira olan asgari ücretin brütü, 693 TL. İşverene maliyeti ise 841 TL. İşveren, işçiye ödediği net ücretin yanı sıra işçinin sigorta primini, vergisini ve işsizlik sigorta primini ödüyor. Ayrıca işveren hissesine düşen SSK primi ile İşsizlik Fonu primi ödeniyor. Türk-İş’in toplantıya katılmaması sebebiyle pazarlık, işveren sendikası ile bürokratlar arasında geçecek. Bu nedenle büyük anlaşmazlık beklenmiyor. Zam oranının ise yıllık bazda en fazla yüzde 7-8 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Google Arama:

2010 Asgari Ücret Zammı ve Miktarı

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

2010 Asgari Ücret Zammı ve Miktarı