astsubayGenelKurmay Başkanlığı tarafından yeni Astsubay Rütbeleri ve İsimleri ile işaretleri hakkında yapılan çalışmada 2009 yılında son aşamaya gelindi.”Astsubay Konsept 2010” ismini veriyor bu değişikliye GenelKurmay.Henüz değişiklikle ilgili olarak imzalar atılmadı fakat işaretleri başta olmak üzere pek çok değişiklik planlandı.Askeriyede yer alan Astsubay eğitim seviyelerinin artması Genelkurmay’un dikkatini çekmiş olsa gerek.Muvazzaf subayların %90′ının önlisans ve lisanslarını tamamladıkları, bazı astsubayların yüksek lisans hatta doktora yaptıkları belirlendi.Bu yüzden Astsubayların eğitim seviyelerine uygun olarak rütbe işareti ve kadro görevlerinin karşılanması gerektiği söylendi.İsim ve rütbede meydana gelicek değişim aşamasında “Herkes fikrini söylesin” diye rütbe isimleri internet ortamına bile taşındı.Sonuç olarak rütbe isimleri belirlendi.Ve 6 rütbede bulunan “Çavuş” sıfatı kalkarak yerine “Bey” geldi.Daha ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır..

ASTSUBAY İFADESİ ORTADAN KALKIYOR

Astsubaylığın bir statü olmasından yola çıkılarak her rütbenin önünde bulunması uygulamasından da vazgeçildi. Subayların durumu bu uygulamaya örnek oldu. Teğmen için subay denilmemesinden yola çıkılarak çavuş için astsubay çavuş denilmemesi formülü benimsendi. Astsubayların rütbe işaretlerinin uzman jandarma, uzman erbaş ve erbaşlar ile karıştırılması üzerine yerinin değişmesi de gündeme geldi. Subaylara benzer şekilde astsubaylara apolet takılması uygulamasının dünyadaki benzerlerine dikkat çekildi. Ancak bu aşamada işaretlerin yeri konusunda henüz fikir birliği sağlanamadı.

ASTSUBAY EMEKLİLİK SÜRELERİ UZUYOR

Ortalama ömür süresinin uzaması ve uzmanlığın öneminin artması nedeniyle terfi ve çalışma süresinin de uzaması öngörülüyor. Bunun sonucunda emeklilik yaşının kademeli olarak artırılması ve 2048 yılında kadın ve erkeklerde 65 olarak eşitlenmesi düşünülüyor. Bu uygulamayla önceden 20 yılda emekliliğine hak kazanan astsubaylar kademeli olarak en az 30 ve daha fazla hizmet süresini tamamlamak zorunda kalacak.

YÜZDE 15′İ SUBAYLIĞA GEÇECEK

Astsubayların yaş ve kıdemlerine bakılarak subaylık sınavına girmesine izin verilirken, 35 yaşından küçük ama doktora eğitimi almış olanların yalnız sözlü sınava alınmasına izin veriliyor. Bu durumda doktora yapanlar, subaylık seçme yazılı sınavından muaf olacak. Yapılan çalışmalarla ordunun subay ihtiyacının yüzde 15′i astsubaylardan karşılanacak.

YENİ RÜTBELER VE SÜRELERİ

Erbey: 3 yıl

Astsubay Çavuş yerine Teğmen Yardımcısı anlamında.

Üstbey: 6 yıl

Astsubay Kıdemli Çavuş yerine Üsteğmen Yardımcısı anlamında.

Olbey: 6 yıl

Astsubay Üstçavuş yerine Yüzbaşı Yardımcısı anlamında.

Akbey: 5 yıl

Astsubay Kıdemli Üstçavuş yerine Binbaşı Yardımcısı anlamında.

Sanbey: 3 yıl

Astsubay Başçavuş yerine Yarbay Yardımcısı anlamında.

Serbey: 5 yıl

Astsubay Kıdemli Başçavuş yerine Albay Yardımcısı anlamında kullanılmaya başlanıcak..

Bir önceki yazımız olan Çekici Sözler başlıklı makalemizde anlamlı çekici sözler, Çekici Sözler ve duygusal çekici sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Arama:

2009 Yeni Astsubay Rütbeleri ve İsimleri